LIŠÁCKÉ UČENÍ
Třikrát čtyři dny v přírodě pod vedením skvělého stopaře Grega Sommera, který umí v přírodě číst jako v knize.
Až půjdeme přírodou a budeme rozpoznávat byliny, duch Lišáckého učení nám pomůže “z první ruky prožívat a oceňovat, jak Země přímo naplňuje naše potřeby. Zpomalit. Udržovat vnitřní mír a rozšířit do života schopnost procházet přírodou uvolněně v důvěře. Vědět, jak naslouchat svým potřebám, instinktům a intuici těla z tohoto místa vnitřního míru.” (Jon Young, s. 150).
Lišácké učení je vzdělávací program založený na metodice Kojotího učení autora Jona Younga (USA). Program vzniká díky spolupráci ALMŠ s přímým žákem J. Younga a zkušeným průvodcem Gregem Sommerem (DE).
Unikátnost této metodiky spočívá v její organické provázanosti, která zahrnuje vnitřní motivaci, prožitek, reflexi a hlubší porozumění celku. Dosahuje porozumění jak environmentálním procesům v místní přírodě, tak osobním vnitřním procesům každého účastníka při kontaktu s přírodou a v roli průvodce dětí.
Komu je program určený a co obsahuje
Program je určený pro průvodce a učitele předškolních dětí a lektory EVVO. Zahrnuje 3 čtyřdenní školení s Gregem Sommerem (tlumočeno do ČJ) v Ekocentru Loutí, dvě video-přednášky a dvě online reflektivní skupiny.
Vznikne také tištěná metodika určená pro zapojené školky. Obsahem metodiky budou základní prvky vzdělávacího programu Lišáckého učení: kruh osmi směrů, základní postupy, průvodcovské nástroje, potřeby dětí, kniha přírody (jak “číst” pobytová znamení zvířat a ekologické souvislosti v nich).
V roce 2025 probíhá pilotní projekt, jehož součástí je evaluace kvality a dopadu určená jak pro účastníky, tak pro organizátory.
Garatka projektu: PhDr. Tereza Valkounová Ph.D.
Projektová manažerka: PhDr. Barbora Musilová
Zahraniční lektor: Bc. Gregory Sommer
V mládí strávil rok v divočině v New Jersey, kde žil v chýši, kterou si sám postavil. Studoval u Jona Younga Umění mentoringu a spojení s přírodou, aby prohloubil své porozumění přírodě a místu. Již 20 let pracuje s dětmi i dospělými v různých přírodovědně orientovaných programech a ve vzájemném mentorství. V současné době žije v Berlíně, je průvodcem v bilingvní lesní školce Robin Hood. Zároveň vede různé kurzy pro dospělé zaměřené na umění stopování, storytellingu a dovednosti pro život v divočině.
Cena za celý program:
- 14 090 Kč pro členy ALMŠ
- 17 590 Kč pro ostatní
Cena za ubytování a stravu na setkáních:
- 9 900 Kč při ubytování v pokoji se sociálním zařízením
- 8 100 Kč při spaní v sále s vlastním spacákem a karimatkou
Termíny (úterý večer až pátek poledne):
- 1.setkání 22. - 25. dubna 2025
- 2.setkání 30.září - 3.října 2025
- 3.setkání 4. - 7. listopadu
„Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP“.
“Když jsme v létě seděli s Gregem u bahniště divokých prasat, divili jsme se, že je tak blízko silnici. Greg nám pomohl podívat se na to jinak: prasata silnice nezajímají. Je to cesta bez výrazných pachů a na hluk jsou zvyklí, naučila se to. Na tyhle aha momenty se těším. A na večery u ohně, setkání a sdílení s lidmi, kteří jsou s dětmi celoročně venku.”
Tereza Valkounová