Teambuildingy rozhodně dávno nejsou jen záležitostí firem či korporací. Také v prostředí lesních školek a klubů hrají důležitou roli v posilování týmové spolupráce, budování důvěry a zlepšování komunikace v týmu. Navíc jak bude takový teambulding vypadat, záleží jen a jen na vás, na tom jaké osobnosti se u vás ve školce sešly a jak rádi trávíte čas. Ušijte si teambuilding sobě na míru. Dáme vám pár tipů, jak na to.
Možná i ve vaší školce máte tým, který se v běžném provozu potkává jen zřídka. Někde pedagogové pracují jen tři dny v týdnu, jinde fungují souběžně dva týmy ve dvou třídách, nebo koordinátorka nepůsobí přímo v terénu. A tak, i když jste součástí jedné školky, často se míjíte. V každodenním shonu plném péče o děti a administrativních povinností navíc málokdy zbývá čas se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, co funguje a co by mohlo být lepší. A i když máte porady pravidelně, ruku na srdce – po celém dni stráveném s dětmi ve školce není už v našich silách zamýšlet se nad něčím do hloubky.
Proč vyrazit na teambuilding?
Společné teambuildingy vytvářejí ideální příležitost pro kvalitně strávený společný čas celého týmu. Poskytnou vám více cenného času pro hlubší diskuze o vizi školky, nastavování vašich cílů, řešení aktuálních nebo dlouhodobých výzev a také pro revizi dokumentů. Kromě toho pomáhají předcházet syndromu vyhoření a podporují pozitivní atmosféru v týmu, což se odráží i na celkovém klimatu ve školce. V únoru se Asociace lesních MŠ tradičně zapojuje do týdne pro wellbeing, který se netýká jen dětí, ale i pedagogů. Spokojený a podporovaný tým tvoří prostředí, ve kterém se dobře daří spolupráci, vzájemné podpoře a kde vzniká to tolik opěvované bezpečné prostředí. Chceme vás podpořit, abyste se do toho pustili, základ je jako vždy v dobrém a včasném plánování.
Barbora Staňková, ředitelka LMŠ Vrabčí hnízdo, nám prozradila:
"Na teambuilding jezdíme minimálně jednou za rok a vždy je to nějaký víkend v zimě. Program volíme podle toho, co je zrovna nejvíce potřeba. Teď například jedeme na víkend na hory, ale pracovat budeme jen jeden den, zbylý čas chceme věnovat chození po horách. Máme taky svoje rituály, jeden večer vždy hrajeme deskové hry a jeden večer zpíváme. A vždycky si společně vaříme."
Jak si naplánovat teambuilding?
- Plánujte dopředu: Vyhraďte si termíny na teambuilding už na začátku školního roku, ideálně v přípravném týdnu. Zvažte zavézt teambuldingy pravidelně, frekvenci a délku si každá školka upraví podle sebe, ale jednou za rok je skvělý a dosažitelný cíl.
- Zapojte rodiče: Informujte rodiče o důležitosti těchto setkání. Řekněte jim, nebo napište, co přesně vám teambuilding přináší a jak je pro vaši školku (a tím pádem i pro ně) cenným přínosem. Rodiče musíte informovat hodně dopředu, především když kvůli teambuildingu jakýmkoli způsobem omezujete provoz školky.
- Využijte možnost vyhlášení ředitelského volna nebo zkráceného provozu. Pokud máte větší tým, zvažte rozdělení na menší skupiny, které se vystřídají.
Jak může váš teambulding vypadat?
- Zapojte do plánování celý tým. Záleží jen na vás, jestli společně vyrazíte na víkend na hory, nebo se uchýlíte jen na jeden den do nějakého příjemného prostředí. Fantazii se meze nekladou a tak se jako možnost také nabízí vyrazit společně na Slet, nebo na nějaký vzdělávací seminář naživo. Společná návštěva jiné lesní školky vám poskytne nové podněty k debatě.
- Plánujte teambulding podle vašich aktuálních potřeb. Máte v týmu nové kolegy a potřebujete je seznámit s vaší vizí? Potřebujete zrevidovat nějaký konkrétní dokument, na který už jste delší dobu "nesáhli"? Prospělo by vám ponořit se do společného plánování a nakrmit kalendář na rok dopředu s tím, že nic dalšího už v průběhu roku nebudete přidávat? Nebo neopak cítíte, že váš tým potřebuje stmelit nějakým společným zážitkem, či jen spolubytím? Všechno je možné, teambuilding lesní školky se jednoznačně bude lišit od teambuildingu, který možná znáte z firem. Nebo naopak nemusí, záleží prostě na tom jací jste a co aktuálně potřebujete.
- Za teambuilding nemusíte utratit spousty peněz. Pokud hledáte místo, kam byste se uchýlili k tomu, abyste se mohli ponořit do práce, zkuste se zeptat rodičů ve školce, mohou vám dát tipy, nebo vám třeba zapůjčit chalupu. Ušetřit můžete také za jídlo. Rozdělte se do dvojic, které společně nachystají jídlo ostatním.
Co v programu nevynechat?
- Kromě společného jídla nevynechejte SWOT analýzu. SWOT analýza je jednoduchý, ale účinný nástroj pro zhodnocení silných stránek (Strengths), slabin (Weaknesses), příležitostí (Opportunities) a hrozeb (Threats) vaší školky. Pomáhá týmu lépe porozumět vnitřnímu fungování organizace i vnějším vlivům, které na ni působí. Díky této metodě můžete identifikovat, co ve školce funguje dobře, kde jsou slabá místa, jaké příležitosti byste mohli využít a na jaké potenciální problémy byste se měli připravit. Pravidelné provádění SWOT analýzy pomáhá školkám zůstat flexibilní a připravené na změny, což je obzvláště důležité pro dlouhodobý rozvoj a stabilitu.
- Revizi interních dokumentů a nastavení nových postupů. Diskutujte o hodnotách a směrování školky. Nebuďte na sebe přísní a vyberte si jen jeden dokument k revizi. Důležité je, abyste čas vyplnili i něčím jiným než prací.
- Kombinujte pracovní část s relaxačními aktivitami – společné vaření, procházky v přírodě, tvořivé aktivity, deskovky, zpívání. Budování vztahů mimo pracovní prostředí posiluje týmovou soudržnost. Kromě SWOT analýzy můžete využít i jiné kreativní metody pro hodnocení a posílení týmové spolupráce. V poslední době nás zaujal nástroj, který se jmenuje "Večírek úspěchů".
- Podporujte otevřenou komunikaci a pomáhejte předcházet konfliktům. Pokud je atmosféra ve vaší školce na bodě mrazu, raději se do otevřené komunikace pouštějte opatrně, začněte od rozhovorů jeden na jednoho, kdy spolu hovoří a vzájemně si naslouchají ředitelka či koordinátorka se zaměstnancem. Pokud je situace vážnější, domluvte si pro svůj tým supervizi, pomáhá čistit dynamiku týmu a objevit, co je potřeba změnit.
Investice do teambuildingů se vrací v podobě silnějších týmů, které spolu lépe komunikují, sdílí společné cíle a vytvářejí kvalitnější prostředí pro děti. Nezapomeňte, že silný a spokojený tým je základem každé úspěšné lesní školky. Péče o tým není jen organizační záležitostí, ale i cestou k udržení dlouhodobé spokojenosti a rovnováhy v pracovním prostředí. Nechte svůj tým růst nejen s dětmi, ale i mezi sebou!