“Byl to čas sjednocení lidských bytostí bez ohledu na kulturu, víru, gender, záliby. Čistá jednota.”
“Letní škola mi přinesla zážitek rovnováhy mezi intenzivní prací na tématech přírodní pedagogiky, vzájemným poznáváním a síťováním, duchovními zážitky a zábavou.”
Letní škola pokaždé vyvolává v lidech pocit, ze v tom nejsou sami. Spojení s podobně smýšlejícími lidmi, tentokrát s mezinárodním přesahem, letos všichni hodnotili jako velmi přínosný.
Letní škola se konala již po patnácté a poprvé byla zcela mezinárodní, tj. otevřená zahraničním účastníkům a zorganizovaná tak, aby se i cizojazyční účastníci mohli zapojit do maxima aktivit. Kromě češtiny byla hlavním jazykem angličtina. Významnou skupinou byli němečtí učitelé a učitelky, jejichž účast byla podpořena i Česko-německým fondem budoucnosti.
Lidé na Letní škole čerpají vědomosti, klid, inspiraci, ujištění, že jdou správným směrem. Toto ujištění si pak nesou s sebou celým školním rokem. Příjíždějí na Letní školu, aby “znovu vykřesali jiskru, navázali nová přátelství a ujistili se o udržitelnosti a síle přírody”. Velmi si cení možnosti přijet se svým týmem a prožít to společně, navštívit více workshopů a následně sdílet zážitky. Letní škola slouží jako teambuilding.
Nejvíce zmiňovanými jmény a oceňovaným zážitkem byl Gunter Grün-Oostinga a Gregory Sommer a jejich přírodovědné exkurze nebo Gunterův workshop Podpora přírodní inteligence pomocí tematických projektů na příkladu "doby kamenné". Dále si účastníci velmi cenili přednášku Elizabeth Henderson Hluboké naslouchání přírodě a malým dětem jako nástroj pro formování udržitelnější budoucnosti pro všechny, a také její jednorázovou dílny o pedagogické práci v rytmu roku. Přáli by si s ní zažít kontinuální dílnu. Její přednášky oslovovaly cítění a srdce, které podle Elizabeth “dlouho spalo a bylo uzavřené.” Cesta k udržitelnosti a schopnosti řešit environmentální problémy a konflikty vede podle ní přes rozvoj citlivosti a cítění a návrat ke kořenům.
Gaye Amus přednesla přednášku o permakulturní etice Péče o zemi, péče o lidi, a spravedlivé sdílení v přírodní pedagogice. Z přednášky Davida Sobela si mnoho lidí odneslo naději, “dětem stačí i jen trocha přírody!” Je vědecky prokázáno, že i trocha kontaktu s přírodou má velký přínos pro další (akademickou) vzdělávací dráhu dítěte. Naději se snažila posilovat i dílna Kateřiny Čihákové o klimatické adaptabilitě. Letní škola probudila v lidech silné emoce a stmelila nová přátelství. Mezi nejsilnější zážitky patřilo rozdělávání ohně třením dřev na závěrečném rituálu. K pocitu sounáležitosti přispíval i ranní zpěv, kterého si cenili zejména zahraniční účastníci. Bylo pro ně přínosné i to, že se dozvěděli o situaci lesních školek v jiných zemích a vyměnili si kontakty.
Letní školy v letech 2023 a 2024 jsou spolufinancovány Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí a s jeho žáštitou. Velkou podporu také po dobu příprav i realizace poskytla organizace Feuervogel.
Letošní Mezinárodní letní školy se účastnilo 179 lidí z celkem 16 ti zemí: České republiky, Slovenska, Německa, Švýcarska, Rakouska, Polska, Rumunska, Francie, Itálie, USA, Kanady, Anglie, Skotska, Turecka, Singapuru, Indie.
Letní škola byla živě přenášena online a tohoto programu se zúčastnilo 58 osob, včetně čestného hosta - Juliet Robertson, jíž byla tato Letní škola věnována za její celoživotní úsilí na poli přírodní pedagogiky.
Lektorský tým tvořilo 35 lidí a 25 lidí se podílelo na organizaci a zajišťovalo hladký průběh Letní školy. Kromě toho se o všechny starali kuchařky a pomocníci v počtu 14 osob.
Lektoři a lektorky pocházeli z České republiky, Německa, Švýcarska, USA, Finska/Turecka, Skotska, Anglie, Španělska, Patagonie.
Vítanou změnou programu oproti minulým letům bylo, že v pátek již nebyly frontální přednášky. Namísto toho byl zážitkový program. Byl dán prostor rozloučení a uzavření. Opečovávání sebe sama před cestou domů je velmi důležité, a tak bychom to rádi realizovali i v dalším ročníku. Závěrečný rituál s rozděláním ohně třením dřev a zpěvem písní vedly Petra Jäger a Nadja Hillgruber, které také v pondělí Letní školu spolu se zástupkyněmi české Asociace lesních MŠ zahájily.
Většina lidí se loučila se slovy “na shledanou za rok!”
Příští ročník Letní školy se uskuteční opět v Ekocentru Loutí od 28. 7. do 1. 8. 2025. V tuto chvíli pro něj zatím nemáme finanční podporu, pokud víte o vhodném partnerovi či grantu, neváhejte nám dát vědět.