Ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií, Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity se v Brně uskutečnil 7. ročník mezinárodní konference Předškolní vzdělávání pro udržitelný rozvoj.
Letošní téma: Příroda jako badatelna
Termín: 23. června 2017 od 9 hodin
Místo konání: Fakulta sociálních studií MU, Joštova 10, Brno, 602 00
Hlavním hostem byl pan Prof. Hartmut Wedekind a jeho kolegové Holger Haas, Ines Milde, Torsten Simon, Andreas Hörster, Egbert Erdmann, Markus Viehweger a Olga Theisselmann z berlínské Alice Salomon University.
Vzdělávání pro udržitelný rozvoj má mnoho aspektů a spoustu podob. Jedním z obdivuhodných příkladů je inovativní badatelská dílna Helleum v Berlíně jež je společným projektem školského odboru ve čtvrti Marzahn-Hellersdorf a University Alice Salomonové .
„Potápějící se banán. Točící se dřívka. Kouzelná plechovka, co se vrací. Jak funguje tříbarevná zubní pasta? Lom světla. Barevné stíny. Absorbenty v jednorázové pleně. Jak to funguje? Proč? Nejvíce času jsem strávila u potápějícího se banánu. Proč banán plave, půlka banánu plave, čtvrtka banánu plave, a špička banánu se potopí?“
Nad takovými a jinými otázkami si v Helleu mohou lámat hlavu nejen dospělí, ale hlavně děti od pěti do dvanácti let, pro které především je dílna připravována. Projekty na téma voda, mechanika, vítr, energie vznikají s přesvědčením, že nejlepší je přístup myslící ruky; je třeba si věci osahat, opakovaně vyzkoušet, postavit před sebe. Zatímco ruce malých badatelů se činí, ruce učitelů a odborných pracovníků Hellea jsou často schované za zády. Dospělí trpělivě čekají na otázky dětí a jejich hypotézy. Nepředkládají dětem hotové poznání, ani vzorce nebo poučky. Pochopení si žádá čas. Zakladatel Hellea, muž, který umí mladé lidi a děti doslova nadchnout pro přírodní vědy a udržitelný rozvoj Prof. Dr. Hartmut Wedekind bude hlavním hostem naší konference.
Veřejnosti byly v odpolední části programu k dispozici pracovní skupiny na různá témata VUR vedené absolventy vzdělávacího programu Školka blízká přírodě.
Pozvaní odborníci budou v rámci odpoledne diskutovali na téma letošní konference u kulatého stolu. Závěry z této diskuse byly prezentovány veřejnosti v hlavním sále od 15:30 hodin. Účastnili se také doc. PhDr. Jan Činčera, Ph.D. a Doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D. z Masarykovy University v Brně, Mgr. Jitka Burianová a Mgr. Miroslav Novák z MŽP, Mgr. Kateřina Čiháková z Musea Říčany a PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D. z Pedagogické Fakulty v Praze a PhDr. Tereza Valkounová Ph.D. z Asociace lesních MŠ.
Program
9:00 – 9:15 registrace
9:15- 9:20 zahájení, několik slov o projektu (Tereza Valkounová, ALMŠ)
9:20 – 9:30 projekty badatelského učení v ČR. (Mgr. Kateřina Čiháková)
9:30 - 10:30 Prof. Hartmut Wedekind - Příroda jako badatelna
10:30 - 11:00 přestávka
11:00 - 12:00 pokračování přednášky
12:00 - 13:30 přestávka na oběd (není zajištěn)
13:30- 15:30 pracovní skupiny (koncept World Cafe) určené veřejnosti vedené absolventy vzdělávacího cyklu Školka blízká přírodě
13:30 - 15:30 PARALELNĚ probíhá kulatý stůl expertní skupiny- pouze pro pozvané
15:30 - 15:45 přestávka
15:45 - 16:15 panelová diskuse - prezentace závěrů z expertní skupiny veřejnosti
16:15 - 16:45 prezentace krátkých závěrů z pracovních skupin
16:45- 17:00 zakončení konference
Vstup a konferenci byl díky podpoře MŽP prostřednictvím SFŽP zdarma.
Občerstvení v průběhu konference není zajištěno!