Letní škola 2023 s podtitulem VNÍMÁM PŘÍRODU - VNÍMÁM SEBE se pomalu, ale jistě blíží. Hlavní hosté přijedou letos ze severu Evropy a spojuje je téma empatie a vnímavosti v environmentálním kontextu.
Prvním hlavním hostem bude Helle Jensen, dánská psycholožka a rodinná terapeutka, která se zaměřuje na vztahové kompetence. Je bývalou předsedkyní sdružení Børns Livskundskab a odbornou garantkou vzdělávání pedagogů. Zaměřuje se na rozvoj empatie a vztahových kompetencí. Úzce spolupracovala s Jesperem Juulem, s nímž mimo jiné napsala i odbornou publikaci Od poslušnosti k odpovědnosti. V posledních letech vybudovala mezinárodní školení pro odborníky pracující s dětmi a mladými lidmi v oblasti tréninku empatie, přítomnosti a všímavosti. Je autorkou knih Dialog s rodiči, jejíž české vydání na Letní škole společně pokřtíme, a Všímavost a empatie ve škole. Je také spoluautorkou knihy Trénink empatie u dětí (Portál, 2019). Na Letní škole propojí témata empatie, všímavosti a přítomnosti s tématem environmentální sensitivity, tj. vnímavostí k přírodě a životnímu prostředí, kterým se u nás zabývá doc. PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D., se kterou se na letošní Letní škole také setkáte. Environmentální senzitivita je o vnímavosti k přírodě, o tom, mít rád “svůj” strom, tvořit dobré vzpomínky na pobyt v přírodě.
I další hlavní hosté budou z Dánska: Michael Stubberup a Katinka Gøtzsche (oba také z organizace Børns Livskundskab). Zaměří se na udržitelnost ekosystémů a společenskou udržitelnost, která podle nich není možná bez soucitu a vnímavosti a to nejen v rámci přednášek, ale také v odpolední kontinuální dílně.
V rámci dílen se setkáte se známými i novými tvářemi, všechny bude propojovat zaměření na rozvoj environmentálním výchovy a vědomí souvislostí. Kompletní program dílen zveřejníme během jara, nicméně některé dílny Vám prozradíme už nyní: Příroda jako výtvarný ateliér pro děti, Rozvoj předčtenářských dovedností v přírodě, Jak vychovat odolné dítě, Environmentální senzitivita - láska a všímavost ve vztahu k přírodě, Dramatická výchova jako efektivní nástroj EVVO a Práce se dřevem.
A co bude letos úplně nové?
Snažíme se maximálně vyjít vstříc podnětům ze zpětné vazby. Do programu jsme proto zařadili alternativní dopolední venkovní program: botanicko-zoologické exkurze s Gregem Sommerem z berlínské lesní školky Robin Hood a jeho kojotím učením.
Nové je také to, že kromě zahraničních přednášejících zveme také zahraniční účastníky. Letní školy vždy přispívaly k prohloubení znalostí a zkušeností pedagogů, kteří mohou následně realizovat stále lepší vzdělávání v kontinuálním přímém kontaktu s přírodou, jenž je v pojetí lesních školek a klubů základem EVVO v předškolním vzdělávání. Věříme, že tento přínos možnost mezinárodního sdílení ještě prohloubí.
Přihlásit se můžete na Letní školu už nyní. Zatím jen nezávazně. Více informací zde.
Letní školy v letech 2023 a 2024 jsou spolufinancovány
Státním fondem životního prostředí České republiky
na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.