Asociace lesních mateřských škol již několik let spolupracuje s českým outdoorovým výrobcem firmou BOLL. Požádali jsme je o několik tipů, na co se zaměřit při výběru batohu pro malé školkové děti. Doporučení sepsala Vendula Seifertová, která vidí do celého procesu výroby takového batohu v každém jeho detailu podstatném pro malé i velké uživatele.
Jak vybrat dětský batoh
Než se pustíme do jednotlivých prvků, které jsou nejdůležitější pro to, aby batoh dobře fungoval a malým dětem seděl, rádi bychom připomněli základní pravidlo učení: "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš." Pro vybavení do přírody, jeho výběr a uživatelské návyky to platí též. Děti již od velmi raného věku učíme samostatnosti, učíme je, aby se o své věci postaraly, aby s nimi správně zacházely a správně je užívaly. Platí to i pro užívání batohu. Nesprávně zvolený batoh i jeho nesprávné nošení trvale poškozují dětská záda a páteř a činí z něj věc, která je obtěžující a zkazí každý výlet.
Obecně platí, že váha batohu je rovnoměrně podpírána nejsilnějšími svaly na těle – svaly zádovými a břišními. Při správném nošení batohu je pak hmotnost batohu rovnoměrně roznášena po celém trupu a poškození páteře a ramen je méně pravděpodobné, batoh dobře sedí a pohodlně se nosí.
Trocha anatomie a čísel…
Lidská páteř se skládá ze 33 obratlů, mezi kterými leží meziobratlové ploténky. Ploténky jsou tvořené elastickou tkání, která sloužící jako nárazníková zóna mezi dvěma sousedními obratli. Ležící člověk zatěžuje ploténky přibližně tlakem 25 kg, stojící tlakem přibližně 100 kg, sedící přibližně 140 kg a předklánějící se člověk tlakem až 250 kg!
Při nošení příliš těžkého batohu, batohu s nevhodně zvoleným nebo nesprávně navrženým zádovým systémem, hmotnost batohu "táhne" dětskou postavu vzad. Děti přirozeně tento tah kompenzují předkloněním vpřed. Předklonění je realizováno buď v bocích nebo ve střední a dolní partii páteře nahrbením, čímž dochází k nepřirozené kompresi plotének velkým tlakem.
Nerovnováha zatížení dětského těla a příliš velká hmotnost batohu může způsobovat svalové přetížení, svalový spasmus vedoucí až k zanícení, bolesti zad, krku i hlavy v krátkodobém horizontu. V dlouhodobém horizontu pak může přispět ke vzniku vážnějších poškození páteře a plotének. Asi vám to nepřipadá relevantní u malých batůžků dětí ve věku 2 – 6 let. Nicméně základní pravidla platí již pro takto malé děti a uživatelské návyky jsou pro pozdější život velice cenné. Fyzioterapeuti doporučují maximální váhu batohu ve výši do 10% váhy dítěte.
Na co si dávat pozor při výběru batohu
Při výběru batohu je třeba věnovat největší pozornost zádovému systému a ramenním popruhům, neboť tyto jsou rozhodující, jestli batoh bude možné správně a zdravě nosit.
- Batoh by měl být sám o sobě co nejlehčí, ale z dostatečně pevného materiálu.
- Ramenní popruhy by měly být dostatečně polstrované, akorát široké a anatomicky střižené. Příliš široké ramenní popruhy přesahují ramena, špatně sedí a přenáší zatížení. Příliš úzké se naopak zařezávají do krčních a ramenních svalů. Správně anatomicky střižené ramenní popruhy nesjíždějí na hranu ramen, rovnoměrně dosedají na dětské tělo po celé délce, nevytvářejí takzvaná křidélka, kdy se pouze na vnitřní straně dotýkají krčních svalů, jsou anatomicky vykrojené, nasazené na tělo batohu šikmo ve směru trapézových svalů.
- Ramenní popruhy by měly mít vždy hrudní horizontální popruh, který pomáhá roznášet váhu batohu. U malých dětí je zcela zásadní, aby nespadávaly popruhy z útlých ramínek.
- Batoh by měl být vybaven bederním popruhem nebo bederním pásem. Na funkční bederní pás je možno odložit až 70% váhy batohu.
- Zádový panel by měl být pevný, pohodlně polstrovaný, vzdušný a vyztužený. Takto konstruovaný zádový panel dobře a rovnoměrně roznáší hmotnost batohu. Pozor je třeba dát na příliš silné polstrování, neboť vzdaluje těžiště batohu od těžiště postavy, a tudíž je zapotřebí vyvíjet větší úsilí ke kompenzaci hmotnosti batohu.
- Délka zádového panelu by měla být zvolena tak, aby dno batohu nespadávalo pod pás dítěte, přičemž uchycení ramenních popruhů batohu by mělo být přibližně 8 - 10 cm pod krčním 7. obratlem.
- Batoh by měl být vybaven reflexními body ze všech stran pro lepší viditelnost za tmy nebo při špatné viditelnosti.
- Přezky a zipy by měly být použity takové, aby je i malé děti mohly ovládat. Malé ručky by měly být schopny rozepnout přezky i v zimě. Malé děti ocení na zipu delší tahadlo pro lepší úchop a snadnější ovládání zipu.
- Konstrukce, velikost a tvar batohu by měly být voleny v dostatečném objemu, ale i odpovídající délce zádového panelu. Batůžky pro děti od 2 do 6 let by měly být v objemu od cca 5 do 15 litrů, dle délky a robustnosti postavy. Počítejte tedy s tím, že děti i z batohu "vyrostou".
- Materiál batohu by měl být pevný, oděru odolný a nepromokavý. Svrchní materiál je vhodné upravit voděodolnou vrstvou, uvnitř materiálu by měl být voděodolný zátěr. Pro zvýšení odolnosti proti dešti i špíně doporučujeme používat nepromokavou pláštěnku na batoh.
Kvalitní batoh nestačí, je třeba děti naučit i správné manipulaci s batohem:
- naučit dítě používat hrudní a bederní popruh při každém nošení batohu – dítě tak rozloží váhu batohu a upevní ho na zádech pro skákání a běhání;
- naučit dítě zdravě manipulovat s batohem, aby nedocházelo ke zbytečnému vytáčení a předklánění trupu při nasazování batohu, nejlépe je pokleknout při nasazování těžkého batohu a uchopit ho oběma rukama;
- naučit dítě správnému balení batohu, nejtěžší věci balit co nejblíže zad, ostatní rovnoměrně v objemu batohu. Právě ti nejmenší ocení, pokud jim batoh hezky sedí na zádech a nepřevažuje se např. na jednu stranu;
- nastavit správně délku ramenních popruhů, dno batohu by nemělo viset pod pasem, natož pod hýžděmi;
- naučit dítě nedávat ostré předměty do batohu na stranu zad.
Jeden malý batoh a taková věda! Nezoufejte, tak složité to zas není. Stačí jen přenést své vlastní zkušenosti z pobytu v přírodě a nošení batohu i na dětské batůžky. Chceme, aby se malým dětem batůžek dobře nosil a aby se stal jeho skvělým pomocníkem na celý život.
Na závěr si dovolujeme připomenout, že rodiče dětí z lesních MŠ a klubů, které jsou členy ALMŠ, mají pravidelně možnost využít slevy na výrobky Boll a podpořit tím finančně i ALMŠ. Informace o slevách najdete v newsletteru pro rodiče, případně o ně požádejte koordinátory své školky.