Helle Heckmann na Letní škole
Zpět na výpis
Zveřejněno: 1. 8. 2019
c7e97ffc1ac8a29653af80d5be082d05_img-2007-jpg.jpg

Asociace lesních mateřských škol pořádala na konci července 2019 Letní školu, kde se díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mohli účastníci setkat s mezinárodně uznávanou pedagožkou Helle Heckmann. Ta před více než dvaceti lety založila v Kodani školku, známou svým inovativním přístupem a respektem k dětskému vývoji. Helle působila jako konzultantka v oblasti péče o dítě a zdravého dětského vývoje ve více než padesáti státech po celém světě. Napsala knihu Pomalé rodičovství, která vyšla také u nás.

Helle Heckmann pro účastníky Letní školy připravila tři workshopy na téma Jak být vzorem pro dítě. Workshopy se soustředily na to, jak být pro děti zdrojem bezpečí, klidu a inspirace.

První workshop byl zaměřen na to, jak kráčet s dětmi. Na pomalé procházce se pozorovalo, co dělá chůze se smysly, dechem, myšlením a cítěním. Při chůzi s dětmi je lépe si zazpívat než povídat si s ostatními dospělými.. Jaká je role dospělých doprovázejících děti? 

Další workshop se týkal potřeb dítěte dle nové knihy Helle Heckman Pět zlatých klíčů. V té se zabývá tím, jak se liší dnešní rodinný život od toho, jak rodiny s malými dětmi žily o generaci zpátky. Helle vnímá, že potřeby malých dětí se nezměnily, ale společnost vytvořila odlišné podmínky pro dětství. “Když jsem v posledních pěti letech cestovala po světě, udělala jsem si představu o tom, kam se ubírá rodičovství a výchova dětí do 7 let. Mnoho rodin má potíže přežít každodenní život. Mnoho dětí trpí tím, že jejich základní potřeby nejsou naplňovány. Pět zlatých klíčů je o tom, co my pečovatelé a rodiče můžeme dělat pro to, abychom vytvořili nejlepší a zároveň nejjednodušší životní podmínky. Dopřát dětství čas má smysl! Dětství je jedinečné a nikdy více už nepřijde. To je důležité, proč je potřeba ho chránit. Je to základ pro zbytek života,”  říká Helle Heckmann.

Den poté si Helle Heckmann připravila workshop na téma Hrát si znamená učit se. Co to znamená hrát si? Má pro děti význam, co dospělí dělají a jak se chovají v jejich přítomnosti? “Pro děti je důležité mít prostor pro hru, protože je to pro dítě způsob, jak se může zapojit do života. Dítě své okolí vnímá a napodobuje, a zkouší si tak, jak by se potýkalo s výzvami každodenního života. Chce zažít svět všemi smysly, ochutnává, zkouší, jaká je věc na omak. Hrou se učí na to, co je zralé,řekla mimo jiné Helle. Ve workshopu se účastníci dozvěděli, jak podpořit zdravou imitaci, v níž dítě pracuje samo od sebe a nikoli podle toho, co mu někdo řekl. Z toho vyplynulo, že pokud se podaří vytvořit prostor, kde se bude dítě cítit v bezpečí a chráněno, jeho hra bude mít stovky možností a dítě bude moci otevřít svou mysl a tvořit. Nebude závislé na omezených představách dospělých, ale ze své obrazotvornosti bude moci vytvořit právě to, co v tu chvíli potřebuje.

Helle Heckmann poskytla rozhovor, který si můžete přečíst na maminka.cz

Zpět na výpis