ALMŠ plánuje podání žaloby proti vládním opatřením
Zpět na výpis
Zveřejněno: 12. 4. 2021
210440e6b8365ae390357874babbe8fd_20180608-img-0485m-jpg.jpg

Asociace lesních MŠ je připravena podat žalobu na nová opatření ministerstva zdravotnictví. Důvodem je chaotické jednání s občany s vážnými dopady na nejmenší děti, které není odůvodnitelné epidemickou situací. V případě, že další opatření vlády neumožní všem dětem návrat do předškolních zařízení, je Asociace lesních MŠ připravena podat žalobu proti opatření ke krajskému soudu, aby stav napravila. "Pro nás i pro rodiče předškolních dětí je neakceptovatelné, aby vzdělávání malých dětí bylo vládou omezováno nahodilými opatřeními ode zdi ke zdi. Jakmile vláda a její poradci nejsou zajedno, jedna věc by měla být jasná – děti mají být prioritou, jejich ztracený čas jim nikdo neproplatí,” říká předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová.

V reakci na nová vládní opatření, která zakazují dětem mladším 6 let vzdělávání v předškolních zařízeních vyjma předškoláků, odeslala Asociace lesních MŠ v pátek 9. 4. 2021 ministrovi zdravotnictví Arenbergerovi žádost o výjimku, která by umožnila i mladším dětem sociální rozvoj a vzdělávání. Tato žádost zatím zůstala bez odpovědi. Skupinky do počtu 15 dětí, homogenní skupiny, pravidelné testování a důraz na zvýšenou hygienu – to vše jsou lesní školky schopny plně  zajistit. Vláda však osobní přítomnost ve školce dopřála jen dětem rodičů vybraných profesí a dětem v režimu povinného předškolního vzdělávání. Mladší děti a děti "obyčejných" rodičů tak mají smůlu. Mají zavřené školky a poslední opatření ministra Arenbergera jim zakázalo stýkat se s kamarády.

Ptáme se po smyslu takového opatření. Vláda jako prioritní prvek všech opatření uvádí mobilitu. Jsou to však právě děti předškolního věku, které, logicky, mají mobilitu nejnižší, obzvlášť, když 8 hodin denně stráví ve školce. Jakékoliv jiné řešení mobilitu těchto dětí zvyšuje (rodiče musí brát děti všude s sebou) a ještě je dostává mimo homogenní testované prostředí, které nabízí předškolní zařízení. Opravdu se jedná o řešení, které vláda chce? Navíc za cenu absolutní rezignace na vzdělávání a socializaci dětí? 


Kontakt pro média:
Tereza Valkounová
telefon: +420 777 327 227
e-mail: tereza.valkounova@lesnims.cz

 

 

Naše advokační aktivity jsou v rámci projektu "Advokační podpora předškolního vzdělávání v přírodě" podpořeny z programu ACTIVE CITIZENS FUND, který je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014 – 2021 a který v ČR spravuje Konsorcium, které tvoří Nadace OSFVýbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut

 

Zpět na výpis