Vzdělávání na dálku v lesních školkách
Zpět na výpis
Zveřejněno: 12. 10. 2020
55eab82b0f44f6db6c18bda79bcec4cc_ilustracni-obrazek-tv-jpg.jpg

Pro předškolní věk jsou osobní kontakt a zkušenosti všemi smysly nenahraditelné. Situační učení a volná hra jsou základní formou vzdělávání v lesních klubech a mateřských školách. Pomocí médií jako je telefon a obrazovka počítače lze předat jen část zkušenosti v procesu učení. Vzdělávání na dálku je proto velkou výzvou, kterou však lze společnými silami dobře projít. Pro zajištění kvalitního výchovně vzdělávacího procesu v době, kdy není možné vzdělávat se společně venku, uděláme nejvíce tím, že připravíme kvalitní podklady pro rodiče, budeme s nimi pravidelně řešit jejich otázky a zkušenosti a podpoříme je v udržení častého kontaktu dětí s přírodou. Podporu potřebuje také tým školky. Zpracování manuálu pro učení na dálku by proto mělo být ulehčení všem, kdo se do této situace dostanou, a pomocné vodítko ke zpřehlednění potřebných kroků.

Dle novely školského zákona platí povinnost zajistit povinné předškolní vzdělávání i v čase nařízeného uzavření školy nebo karantény a to na dálku. Ve snaze ujasnit si prakticky tuto povinnost v prostředí lesních MŠ přinášíme doporučení, která mohou být východiskem pro připravení (povinného) materiálu pro vzdělávání na dálku jednotlivých lesních MŠ a inspirací pro lesní kluby. 

Vycházíme z doporučení MŠMT Principy a zásady úspěšného vzdělávání na dálku, Metodické doporučení pro vzdělávání distančním způsobem a Doporučené postupy pro školy v období vzdělávání na dálku a Tematické zprávy ČŠI.

Záměrně nedoporučujeme online vzdělávání na dálku, nepodporujeme statické sezení dětí u obrazovek, viz doporučení WHO. Předškolní dítě intenzivními vizuálními podněty vyčerpává vypozornost, vizuální dvourozměrné podněty nemohou nahradit přímou zkušenost potřebnou k učení, sedavý způsob života se ukazuje jako riziko pro zdravý tělesný vývoj a riziko obezity, které ve vyspělých zemích výrazně stoupá. Z jarního průzkumu mezi členy ALMŠ vyplynulo, že nejdůležitější pro přežití a dobré zvládnutí změn je komunita rodičů. Při přípravě manuálů ke vzdělávání na dálku proto doporučujeme průběžně mluvit s rodiči, co by potřebovali a jakou formou můžete zůstat v kontaktu. Více se dozvíte v samotném manuálu. 

Přejeme vám hodně zdraví, podpory a dobré spolupráce ve vaší komunitě.

 

Zpět na výpis