Některé školky, nejen lesní, navštěvují věkově smíšené skupiny dětí, a to přináší mnohé výzvy. Uspávání často patří mezi ně, vždyť starší děti nepotřebují vysloveně spát, menší naopak usínají už před polednem. Děti také hůře usínají v prostorách, kde se i obědvá, a kde si vedle nich jiné děti hrají nebo prohlížejí knížky. Průvodci pak musejí vymýšlet, jak zabránit malým housenkám ve spacácích, aby po sobě lezly. Existuje řešení klidného usínání malých dětí v zázemí lesních školek o jedné místnosti?
Přijďte se na jedno takové podívat do malebného lesní školky s velkou zahradou, zázemím s maringotkou a altánem. Nejprve si budeme povídat o tom, jak blahodárně působí dobrý spánek v noci a během dne na zdravý vývoj dítěte, a co se děje, když je spánku nedostatek. Uvědomíte si, co vše spolu v rytmu dne souvisí, a že pobyt dětí ve školce má přesah i do jejich života doma a naopak. Na semináři se dozvíte, jak vytvořit láskyplný a pečující rytmus a srozumitelné prostředí v lesní školce.
Důležité pro mě bylo uvědomit si, že v naší školce nemáme úplně ideálně nastavený řád dne a také nemáme ideální podmínky pro uspávání dětí. Takže možná fakt, že se nám nedaří děti často uspat není pouze chybou nás, průvodců. Důležitý aha moment byl, že je možná i problém v celkovém prostoru spinkárny, ne pouze v našich schopnostech. Určitě bylo skvělé vidět vaši školku na vlastní oči a vidět, jak máte vše zorganizováno. V budoucnu se ráda přihlásím na váš další seminář a nechám se inspirovat přímo na místě.
Toto téma považuji za jedno z nejdůležitějších pro výchovu nejen v mateřské škole. Seminář doporučuji, doporučuji zabývat se rytmem pravidelně, dlouhodobě, do hloubky.
Dozvíte se také praktické rady, jak je možné uspořádat čas a prostor tak, aby pro vás i děti ve vaší školce byl odpolední odpočinek a spánek něčím, na co se těšíte. Jak to zařídit, aby si menší děti po naplněném dni mohly vydatně zdřímnout a ty větší, které potřebují jen klidné spočinutí, je nerušily. Jak řešit prostorové a časové uspořádání ve skromném zázemí, kde není místa nazbyt. V čem mají děti spát, aby jim v zimě nebyla zima a v létě horko. Stačí karimatky na zemi, nebo potřebují vlastní postel? Lektorka také ráda zodpoví otázky ohledně vašeho zázemí. Pokud budete mít zájem, přineste si plánek vašeho zázemí.
O lektorce:
Mgr. Johana Passerin stála u založení Asociace lesních MŠ, kde působí dodnes jako členka Rady a koordinátorka Skupiny pro kvalitu. V lesní školce působí od roku 2010. Je ředitelkou lesní MŠ Hvězdy v lese, kterou v roce 2014 založila. Absolvovala čtyřleté studium waldorfské předškolní pedagogiky (2014) a mnoho stáží v předškolních zařízeních (Německo, Izrael, Dánsko, Švédsko, Rakousko, Skotsko a Island). Na Univerzitě Palackého v Olomouci vystudovala speciální pedagogiku předškolního věku (2020) a navazující magisterský obor Muzikoterapie (2023). Lesním školkám poskytuje konzultace a kolegiální podporu, přednáší zejména na téma volná hra, pohádky, svátky a tradice a potřeby malého dítěte a týmová práce v souladu na hodnotách.
Pro koho: pro průvodce, kteří mají otázky ohledně rytmu dne a spánku dětí ve školce
Termín konání: pátek 10. 11. 2023 od 9:00 do 17:00
Místo konání: LMŠ Hvězdy v lese, Huberova ul. (naproti č.1) a RECesse na adrese Bělohorská 130, Praha 6 - Břevnov, s exkurzí v LMŠ Hvězdy v lese. Seminář začne exkurzí v LMŠ, pak se přesune do galerie RECesse.
Cena: 1 690 Kč pro členy ALMŠ / 2 090 Kč pro ostatní.
Přihlásit se můžete zde.
Storno podmínky Školy lesem najdete zde.
V případě otázek kontaktujte Zuzanu Knap (zuzana.knap@lesnims.cz).