V lesních školkách jsou předškoláci celoročně v přírodě. Veřejnost se při této představě někdy chytá za hlavu s obavami, co vše se dětem může stát. Ano, může, ale zkušenosti ukazují, že se nic vážného neděje. Naopak, děti jsou každým dnem venku více v bezpečí. Čím to je? Na učení venku se můžeme v první řadě dobře připravit. A také se můžeme zkusit podívat na riziko z jiného úhlu pohledu: co dětem hrozí tím, že to nezkusí? V příspěvku vám lektorka nabídne několik argumentů k zamyšlení pramenících z pedagogické perspektivy práce s rizikem. Může se stát, že druhý den se budete na dítě lezoucí po stromě dívat s nově objevenou důvěrou a radostí. Přijďte si ujasnit, jak pedagogicky takovou činnost obhájit. Podmínkou takového přístupu je dobrá příprava.
"Posílám velké díky Tereze, která seminář vedla.
Bylo to velmi obohacující a zároveň se mi líbil
její pohodový a vstřícný přístup,"
Jana L., účastnice semináře.
Co to znamená být připravený na riziko, když ne vyhnout se mu? Naučíme vás, jak jít do rizikových situací připravení, abyste mohli mít tolik potřebnou pozornost a dobře rozlišili riziko od nebezpečí. Naučíme se tvořit krizový plán, použijeme tabulku pro vyhodnocování rizik a přínosů. Budeme sdílet praktická řešení rizikových situací tak, abychom na jedné straně nehazardovali se životem a na druhé straně zachovali výchovně-vzdělávací přínos reálných situací, které život přináší. Ze semináře si odnesete praktické kroky pro sestavení krizového plánu ve vaší školce. A pokud jej sestavíte do 14 dnů od konání semináře, lektorka vám k němu dá zpětnou vazbu.
Lektoruje Tereza Valkounová.
Lektorka PhDr. Tereza Valkounová, Ph.D. sleduje uplatnění konceptu vzdělávání pro udržitelný rozvoj, který ji přivedl k hlubšímu zájmu o lesní mateřské školy. Čerpá při tom zejména ze zkušeností nasbíraných během studia v Německu. Spoluzaložila a vede Asociaci lesních mateřských škol, která sdružuje a podporuje příznivce celoročního kontaktu předškolních dětí s přírodou. Na poli Asociace založila program Školka blízká přírodě určený všem mateřským školám, vedla výzkum zaměřený na přínosy pravidelného pobytu v přírodě pro rozvoj dětí. Aktuálně se nejvíce věnuje svým dvěma malým synkům.
Místo konání: Seminář se bude konat online. Bližší informace obdrží přihlášení zájemci.
Termín: 19. listopadu 2020. Od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00.
Cena: 1390 Kč členové a příjemci Informačního servisu / 1750 Kč ostatní. Cena webináře se oproti semináři nemění. Ušetříme sice za pronájem, ale máme více práce s přípravou online verze.
Sleva na druhého účastníka z jedné školky 50%, pro třetího účastníka 70%, čtvrtý a další účastník z jedné školky zdarma.
Přihlášovat se může ZDE.
V případě dotazů se můžete obrátit na produkční Martinu Dvořákovou.